Pikkukokki®: Hauska nakkipasta

Uusimmat reseptit
Advertising information
Ainekset
Tämä resepti on 10-vuotiaan pikkukokin itse valmistama ja kirjoittama. Idea nakkien lävistämiseen spagetilla saatiin lukijan lähettämästä kuvasta.
Tämä nakkipasta on hauskan helppo ja nopea pikaruoka pahimpaan nälkään. Kokeilin tätä ensimmäistä kertaa ja oli hyvää! Voit lisätä nakkipastaan pannulla kuumennettua kermakastiketta tai voit syödä myös pastaa tomaattiketsupin kanssa.
Pikkukokki®: Hauska nakkipasta
n. 2 annosta
Tarvitset:
250 g nakkeja
20-30 spagettia
1-2 litraa kiehuvaa vettä
2 dl Creme Bonjour valkosipuli, laktoositon
Pilko nakit 3-4 senttimetrin kokoisiksi paloiksi. Katkaise spagetit puolikkaisiksi. Työnnä 4-5 spagettia yhden nakkipalan läpi. Laita spagetit ja nakkipalat kiehuvaan veteen ja keitä noin 8 minuuttia tai kunnes spagetit ovat pehmeitä. Valuta spagetit ja nakit siivilään ja laita ne takaisin kattilaan. Kuumenna Creme Bonjour valkosipuli pannussa ja kaada spagettien joukkoon. Syö lopuksi hauska nakkipasta.
Vinkki! Voit maustaa ruokaa ripauksella suolaa tai muita mausteita.
Tulossa:
Hellapoliisi: Pikkukokki keittiössä
